6V — Kostka 3 — u bývalé selské vápenice na cestě do Habrůvky

KN6 šifra 6V

Sítě kostek:
KN6 šifra 6V — síť krychle

Ukázka otevřeného modelu kostky:
KN6 šifra — vnitřek krychle

Záměr

„hitech“ velmi těžká šifra s kostkou, vyřeší 50 % všech týmů

Stručné řešení

Na kostku se dá namapovat kostka ze startovní obálky. V jednotlivých tečkách podle počtu přečteme mezitajenku, která radí, odkud číst tajenku. Pokud do dírky v bigramu JD posvítíme paprskem na pole IK na protější stěně, poodráží se tak, že je na polích, kde dochází k odrazu k přečtení, tajenka.

Komentované řešení

 • Chvíli koukáme na kostku. Je papírová, každá stěna je čtverec 3 x 3 čtverečky. V jednom čtverečku je dírka.
 • Vzpomeneme si na kostku ze startovní obálky. Ta je také vlastně rozdělená na stěně na 3 x 3 pozice.
 • Mohla by být dírka jednička? Zkusíme pro 4 možnosti otočení číst písmenka z bočních stěn na místě teček (orientujeme intuitivně podle směru napsání písmenek) a zjišťujeme, že se v jednom možném otočení na pozici čísla 4 dá něco přečíst. Díra tedy jednička asi nebude, ale pokročili jsme.
 • Zafixujeme stěnu číslo 4 (je středově souměrná, to se nám hodí) a otáčíme kostkou. Najdeme pozici, kde se dá text číst už na všech tečkách kostky. Dostáváme mezitajenku PAMATUJ ZPRÁVA ZAČNE SLOVEM JDI A DÍROU NĚCO VEJDE.
 • Jiný možný způsob nalezení mezitajenky: Hledáme stěnu 5 (její přiřazení je jednoznačné). Po nalezení najdeme ostatní stěny jako výše.
 • V tuto chvíli už jiná část týmu rozebrala druhou kostku a zjistila, že je zevnitř polepená hliníkovou fólií.
 • Zamyslíme se nad dírou — co by mohlo vejít do uzavřené kostky? Třeba světlo.
 • K čemu by mohla sloužit hliníková fólie? Přece si organizátoři nedali tolik práce pro nic za nic :-). Vyleštěná kovová plocha dobře odráží světlo.
 • Představíme si, jak bychom posvítili laserem do dírky směrem k takovému I, aby dvojice s I umožňovala dobré pokračování tajenky za slovem JDI. Paprsek by se od hliníkové fólie poodrážel a nakonec by zase vyšel zpátky.
  KN6 šifra 6V — řez stěnou JD/IK
 • Na místech, kde by se paprsek odrážel, čteme tajenku: JDI K PAM HRAD CESTY.
 • Další stanoviště je u památníku Hradské cesty.
 • Kostka též obsahuje zabudované mikronápovědy k těžšímu kroku: ODRAZY v jednom z vrcholů a PAPRSK zahýbající přes jednu z hran.

Komentáře

kocka

"zjišťujeme, že se v jednom možném otočení na pozici čísla 4 dá něco přečíst"

No možno keby sme boli Česi. Nám to teda dvakrát použiteľné nepripadalo, a tak správny nápad išiel (po odskúšaní všetkých polôh s 1 na diere) na hodinku do kytek. A neviem teda ako u iných tímov, ale u nás bolo potrebné si správne namapovanie čísel na steny kocky doslova "vydrieť", až keď som sa zaťal že to just musí byť ono a začal si k 4, 5, 6 vypisovať všetky možné texty zo stien a kombinovať ich medzi sebou začalo to ako-tak dávať zmysel. Ten text bol natoľko od veci, že od oka nám to proste nevychádzalo, žiadna stena sama o sebe nám zmysel nedávala.

A ešte mi chýba v riešení jedna nepríjemná kontraindikácia. Pri možnosti "1 je na diere" bolo veľmi ľahké fixovať sa na nádejné "JD", ktoré by malo pokračovať "JDI", "JDETE" alebo nejak podobne, no žiadna poloha 2ky na susednej stene neprinesie nič zmysluplné, čo by za "JD" pasovalo. Pri takomto postupe nie je ani teoretická šanca všimnúť si 4ku.

Celkovo si myslím, že toto bola šifra postavená na vynikajúcom nápade, ale veľmi by jej prospelo, keby prešla pred hrou ešte jedným kolom betatestov.

--
mišof

Kostka

Na problém působený dírkou uprostřed stěny nás upozornili dlouholetí testeři Hanžlovi. Naneštěstí jsme tou dobou měli kostky již v polovině fáze výroby a nenalezli čas a odvahu znovu sestavit zadání tak, aby vpich nebyl ve středu stěny, přetisknout sítě a přelepit je hliníkovou fólií.

Šifra prošla luštěním mezi orgy, pěti testy zkušenými týmy a konzultací. Měnili jsme zásadní prvky řešení i detaily, vždy k zjednodušení a pročištění, a zdokonalovali výrobní postup, takže možná bylo vhodné udělat ještě jeden test. Také jsme mohli neprovádět změny po posledním testu — dírka by nebyla uprostřed některé stěny, ale mezitajenka by napovídala méně. Šifra tak možná byla nedotestovaná i přetestovaná zároveň, škoda, že jsme ji nezvládli dotáhnout k dokonalosti. Mrzí mě, pokud někdo nepostoupil do Výzvy právě kvůli dírce.

Krok přiřazení hrací kostky jsme (na základě testů) vyhodnotili jako relativně snadný vůči pochopení odrážení, proto jsme natočili šestku svisle, tedy pro řešitele nepříjemnějším způsobem. První krok by se tedy dal za cenu sestavení nového zadání výrazně usnadnit — „ROUNĚCOVEJDE“ na řádcích byste si všimli výrazně snáz.

Vítek

Kostka

První ze dvou šifer, kde jsme s Haluzí jen s řádově sekundovými rozdíly stejně přišli i odešli. Protože oni byli vždy o těch pár sekund za námi, už jsem je podezříval, že u nás mají štěnici :-). Je docela možné, že i průběh řešení jsme měli podobný.

JD jako vhodný začátek textu a dírka v místě tečky u jedničky na kostce nás dlouho držely v domnění, že tady prostě musí být strana 1. Bohužel v žádném ze 4 možných natočení na dalších stranách nic nevycházelo. Jako první byl tak po zkoušení různých jiných možností řešení objeven text na 6, ale spíše jakýmsi všeobecným prohlížením všeho, zda by někde přece jen něco nevyšlo, než nějakou systematickou prací. Což šifře na kráse ubírá. Mimochodem, na straně pro šestku vychází smysluplná část textu pro libovolnou číslici, takže souhlas s mišofem, je třeba to vydřít. Po správné lokalizaci stran a přečtení návodu už netrvalo moc dlouho konečné řešení.

105 minut byla naše nejdelší doba řešení na Noře, ale do Pohody se nám nechtělo, i když 6P jsme paralelně vyřešenu měli. Bylo hezké, jak jsme na 7 šli v řadě několika týmů a čekali jsme, kdo na kritické křižovatce odbočí tam nebo tam.

Héra

Kostka

Na tuto šifru jsme brali záchranu, ačkoliv jsme vlastně vše podstatné odhalili i bez nápovědy (jen jsme nevěděli, že to je vše podstatné...). Scrablení nám nejde a tímto způsobem šifru odmítám řešit. Tečky kostky jsme samozřejmě zkoušeli napasovat, ale jediné logické bylo, že dírka je jednička, prosté zkoušení všemožných způsobů se nám vzhledem k odporu ke scrablení nezdálo. To, že dírkou projde paprsek a bude se vevnitř odrážet po zrcadle nám bylo jasné i tak, ale jak si tak všechno děláme složitější, zkoušeli jsme to s odrazem z JD na IC (tedy že se paprsek bude lámat ve více rovinách když už je to teda ta prostorová kostka...) Další začátky po haluzi jsme nezkoušeli, protože jsme měli zato, že něco jednoznačně určí první dráhu paprsku, ale nic takového jsme nenašli (mysleli jsme, že je ještě fígl v natočení textu, což byla jediná informace, kterou jsme do řešení nezapojili...). Celkově mi odrážení přišlo jako skvělý nápad, ale šifry, kde podstatou řešení je doblba zkoušení všemožných variant, nemám ráda a měla jsem zato, že se s nimi na šifrovačkách už nepotkám :-(
Hanka

Dírou něco vejde

Tady jsme šli víceméně metodou brute force. Nejdříve jsme zkoušeli napasovat kostku jedničkou na díru, ale žádná ze čtyř možností neseděla, navíc jako autor bych jedničku rozhodně nenapovídal dírou, takže jsme odhadli, že se díra použije v dalším kroku. Pak jsme objevili čtyřku s AZAČNESL a dál už to šlo rychle. Na otázku, co leze dírou, mě jako první napadla kočka :-), hned vzápětí paprsek světla. Podle nás nádherná šifra.
(Tykadlo Bingo)

Díky za kostku

Dírku jsme zkusili na 1, na 3 a na 5, jedině 5 dávala smysl, každopádně ještě chvilku zabralo, než jsme namapovali zybtek. Mapování prováděl Kiros a Terka mezitím vypisovala dvojice písmen a hledala vhodné třípísmenné výrazy vyskytující se v češtině.
Brzy jsme tedy zjistili, že dírou něco vejde. Bohužel jednu kostku jsme nechali vykuchat, ale holky řekly, jen že v ní nic není a že je to docela pěkný papír, my jsme se na to nedívali a tak nám ta fólie úplně ušla.
Když jsme dumali nad textem, fascinovalo nás jak se tam daly najít kousky různých názvů z okolí, ale jen kousky jako třeb GR pro Grabnerův pomník. Nakonec jsme si říkali, co by mohlo vejít a řekli si, že vzduch nebo světlo. Mezitím jsme hledali pokračování JD, písmena I byla 3, ale jedno už se použilo na začátku a IC po chvíli uvažování, jak by mohl text JDI C... pokračovat jsem zjistili, že CESTOU tam prostě nelze vytvořit a nic jiného smysluplného na C nebo na Č taky nešlo, takže jsme určili IK. Pak jsme se konečně podívali na rozebranou kostku i my s Kirosem a pochopili, že budeme odrážet paprsek.

Myslím, že šifra byla dobře navržena a luštění nás bavilo, mimochodem jsme u ní taky konečně pojedli a půlce týmu se tak značně zlepšila nálada a chuť do další hry. Pokud bychom si byli všimli fólie dříve, mohlo to být ještě rychlejší, ale to je vnitrotýmová záležitost.

Ondra