7V, 8P — Pohyby (řazení) — památník Hradské cesty / Máchův památník

KN6 šifra 7V KN6 šifra 8P

Záměr

středně těžká šifra, aha–efekt při zjištění, že jde o běžně používanou věc

Stručné řešení

Jednotlivé šipky znázorňují pohyby řadicí páky po stupních 1 — 5 a neutrál (0). Zapíšeme-li si všechna čísla, po dvojicích ukazují standardní číselný zápis písmene.

Komentované řešení

  • Zkusíme si nakreslit čáru, kterou by šipky kreslily, nejdříve po dvojicích, potom přes řádky. Zjistíme, že všechny šipky na sebe navazují a dohromady kreslí trojzubec charakteristický pro řadicí páku.
  • Přiřadíme odpovídající označení rychlostních stupňů, neutrál považujeme za 0.
  • Ve Výzvě vyjde tajenka OLOMUCANY M, kterou interpretujeme jako muzeum v Olomučanech (vzpomeneme si na pokyny ve startovní obálce a M v nápisu Olomučany v mapě neuvažujeme).
  • V Pohodě je výsledek BANKOMATY, což interpretujeme jako oblast „peníze“.
  • Uvedeným systémem nelze vytvořit všechna písmena, nemělo by to však vadit, jelikož je po nápadu velmi přesvědčivý a na zadání sedí.

Nápověda

První nápověda je hádanka, která má navést na přemýšlení o pohybech rukou.
KN6 nápověda 8P — první bodová

Druhá nápověda ukazuje i oblast, kudy by se mělo přemýšlení ubírat — obrázek je z testů řidičského oprávnění.
KN6 nápověda 8P — druhá bodová

Komentáře

Po první nápovědě...

Analytická část nás nenapadla. Po první nápovědě jsme mysleli na šalt páku, ale copak jsou v autě dvě? A můžu snad volantem hejbat takhle pravoúhle? Až druhá nápověda nás zafixovala v autě, ale ještě chvíli trvalo, než nám došlo, že jde jen o koncept, že to auto opravdu neřídíme.
Bob

Šaltpáka

Velice hezké použití nového podkladu pro šifru. Rastr 3x3 byl jasný hned, ale od slepých cest k vlajkové abecedě a numerické klávesnici jsme došli na správnou až ve chvíli, kdy jsme si namalovali schéma, po kterém se chodí. Aha-efekt. A Haluz jako na minulé šifře vzápětí po nás. Zvolili ovšem cestu oklikou po silnicích, což nám dalo čas vyzvednout místní kešku a ještě být u muzea před nimi.

Héra

jako by se to melo prehybat, spatny tisk

Nastesti jsme se timto smerem zabyvali asi jen 5 minut. Na jednotlivých polích je i zde na strankach patrna ruzna sirka oddelujicich car. Ve vytistene forme kterou jsme dostali byly nekteré čáry dokonce pouze tečkovane, jiné plné! to implikuje přehybani.
honza

Nádhera

Moc pěkná šifra. Překvapivě stačila desítková soustava a další krok už nebyl potřeba.
(Tykadlo Bingo)