9V — Rozhovor — studánka U Tetřeva

KN6 šifra 9V

Záměr

mírně překvapivá (zase něco jiného), měli by dát skoro všichni buď nápadem nebo zabudovanou nápovědou

Stručné řešení

Stačí text přečíst odspodu nahoru a hned začne dávat lepší smysl. Další stanoviště je na Novém hradě.

Komentované řešení

  • Přečteme text a podíváme se na vyjmenovaná stanoviště do mapy.
  • Zjistíme, že v textu shora dolů existují mírné rozpory — Výří skála je naopak mnohem blíže než Olešná; „zapeklité“, aby bylo směšné na LOL, patří k Čertovu hrádku; Nový hrad je rekonstruovaný (dle textů zadní strany mapy), zato Starý hrad je zřícenina; věta „Kde bude další šifra…“ z konce je nekonzistentní s předchozím.
  • Koukáme-li dost dlouho, můžeme si všimnout, že pokud čteme první a poslední písmena ze zpráv podle šipky na začátku řádku, dostaneme zabudovanou nápovědu HLOUPÁ VLASTNOST E DISKUSE.
  • Zkusíme tedy najít to, co by v elektronických diskusích mohlo vyvolat takové logické rozpory.
  • Hledanou „hloupou“ vlastností je řazení zpráv — v některých diskuzích se zprávy řadí od nejnovější, tedy antichronologicky.
  • Přečteme-li text zdola nahoru, zjistíme, že osoby z rozhovoru se přesvědčivě shodly, že další stanoviště má být na Novém hradě.

Komentáře

Alternativní řešení

Tato šifra se nám vůbec nelíbila. To, že se v některých diskuzích řadí příspěvky zdola nahoru, budiž, ale proč by tato vlastnost měla být hloupá? Navíc některá písmena byla v zadání evidentně tučně (a v zadáních jiných šifer tato anomálie nebyla), což nás taky stálo několik desítek minut. To, že text je lehce zhulený, jsme si všimli, ale to je u diskusí běžné, ne? Nakonec jsme usoudili, že hloupou vlastností je, že diskuse jsou nudné a o ničem (což tato diskuse čtená shora dolů rozhodně splňovala) a šli jsme tedy na Nový hrad. Tam nám toto řešení neuznali (a prý jsme nebyli sami; kontrola řešení tedy měla smysl) a po cca další hodině jsme volali záchranu.
(Tykadlo Bingo)

Hloupou vlastnost e-diskuse

Hloupou vlastnost e-diskuse jsme objevili po pár minutách, ale vůbec nám to nepomohlo... Naopak, utvrdilo nás to v tom, že se něco bude číst cik-cak, případně jen sudé/liché řádky... Takže jsme jen pozorovali, jak týmy, které přišly hodinu po nás, už dávno odcházejí... Po 2 hodinách nás nakoplo "zapeklité umístění" a Čertův hrádek... Ale ruku na srdce, návaznost posledních 4 vět při čtení odspodu (první 4 shora) je úplně stejně kostrbatá, jako všechno ostatní čteno shora dolů :-)