10V — Vrstvové sudoku — Nový hrad

KN6 šifra 10V

Záměr

nejtěžší šifra hry, vyřeší 50 % výzvových týmů, abstraktní myšlení, pro milovníky i odpůrce sudoku zároveň

Stručné řešení

Podle naznačených ohybů přehneme čtverce na sebe, prosvítíme baterkou, zůstanou vidět pouze písmena SUDOKU. Spočteme počet černých puntíků ve vrstvách nad sebou. Na čtverec s písmeny přikreslíme puntíky tak, aby součet ve všech vrstvách dával dohromady platné sudoku 6 x 6. Přečteme písmena, která v nově vytvořené šesté vrstvě zůstala v průhledných puntíkách.

Komentované řešení

  • Všimneme si, že mezi čtverci jsou mezery a čárkování, tyto přímo vybízí k nastříhání a poohýbání obrazce.
  • Vše lze složit na malý čtverec 6 x 6 puntíků, nezáleží na směru přehýbání.
  • Prosvítíme-li jej baterkou, dostaneme na nezakrytých polích slovo SUDOKU zabudované nápovědy.
  • Spočítáme, kolik teček je nad jednotlivými písmeny a počty jim přiřadíme.
  • Všimneme si, že písmena jsou také v kolečcích, což nabádá k tomu, aby se do písmenek nakreslil poslední tečkovaný čtverec.
  • Máme tabulku 6 x 6 vyplněnou čísly 0 — 5. Ta na vhodných místech zvýšíme o 1 tak, aby výsledek byl platné sudoku. Místa, kde jsme přičítali jedničku, jsou hledané tečky v šestém čtverci. Zabarvíme písmena, kterým odpovídají.
  • Ve zbylých, nezačerněných, písmenech čteme tajenku: TRETI MOST NA J, již interpretujeme jako třetí most směrem na jih.
  • Vydáme se k mostu u průmyslového objektu v záhybu Svitavy těsně u Adamova.

Nápověda

Výjimečně jsme zařadili terénní nápovědu pro šifru z Výzvy — na Alexandrově rozhledně si týmy mohly ráno vyzvednout nápovědu připomínající, že existují i jiné druhy sudoku než 9 x 9.
KN6 nápověda do Výzvy

Komentáře

Dokonalé

A asi proto sem nikdo nepíše...Docela jsme se kousli (dvě a půl hodiny), ale stálo to za to. Na hradě bylo pěkně (zvlášť dokud jsme tam byli sami). Prosvícení hned, pak jsme spočítali černý kolečka, ale nápad na doplnění černých na písmena přišel až za dlouho. Pořád jsme se snažili o sudoku-čtení písmen z tabulky přes různé zběsilé principy, ale ani hrubou silou to nešlo. Prostě fakt perfektní šifra, klaním se.
(kotelník)

Nelíbilo se

Nám se naopak tato šifra moc nelíbila, přestože jsme se nějak zvlášť nezasekli. Skládání a počítání koleček ve sloupcích mi přijde poněkud odtažité. A hlavně, řešení TŘETÍ MOST NA J působí dojmem, že chybí druhá půlka řešení, kterou jsme se ještě cca čtvrt hodiny snažili najít.
(Tykadlo Bingo)
P.S. Při lepení smajlíků v tělocvičně jsme si všimli, že co se nelíbilo nám, se líbilo ostatním, a naopak. :-)

Jigsaw (nepravidelné) sudoku

Ještě teda dodám, že jako tým totálně postižený sudoku jsme taky trochu přemýšleli, jestli se nějak bude používat nepravidelnost z nápovědy (4x4 či 6x6 nápověda ve stejném duchu by byla lepší, ale to už orgové na jiném místě na tomto webu píšou sami)...
A díky tomu postižení Janka prolomila sudoku, což bych třeba já odmítl kdykoli už z principu dělat, protože na to mě nic nevede :o)
(Tykadlo Kodyn)

Sudoku s písmeny

Umístění šifry skvělé, zvlášť než hrad zavřeli. Písmena s-u-d-o-k-u jsme našli hned, ale pak už jsme se nehnuli z místa. Políčka 2x3 nebyly problém, ale i když jsme puntíky spočítali, opakující se počty nás okamžitě odradily, takže dál už jsme pracovali jen s písmeny. Dvě O v jednom z obdélníků, a taky opakující se "u" v sudoku nám všechno zhatily a nakonec jsme si volali pro záchranu...

Asi mě hodně zmátlo, že poslední sudoku, co jsem luštila, bylo ze Svíček s písmeny... Kdo luští sudoku běžně, ten možná hledal čísla naprosto samozřejmě...

Zrada

Tady došlo k zradě. O skrytých hintech se samozřejmě v pravidlech nikde nepíše. V předchozích šifrách ovšem platilo, že pokud nás něco v šifře dovede (jen) k hintu, je to tam kvůli hintu a k řešení se to nepoužívá. Např. na předchozí šifře to byly jak černé trojúhelníčky, tak podivné "Eště". Jakmile jsme tedy objevili hint "sudoku", samovolně jsme došli k závěru, že překládání sloužilo právě jenom k tomuto, a opustili ho. V tomto případě ovšem překládání sloužilo k obojímu. Jestli to je dobře nebo špatně, bůh suď. Puntíky na jednotlivých pozicích jsme počítali pouze v úvodních pozicích, kde vycházela většinou čísla 2-4, nic zajímavého, samozřejmě.

Měli jsme postup řešení, který využíval veškeré vlastnosti zadání kromě skládání, ale nebudu ho tady uvádět, protože by mohl být někdy opravdu použitelný k výrobě šifry. Proti němu hovořilo jen to, že byl celkem pracný a byli jsme na KN, nikoliv na Svíčkách. Říkali jsme si ovšem, že na poslední šifře ve Výzvě mohou orgové chtít nasadit něco náročnějšího (a bylo tomu tak). Náš postup měl dvě varianty, postupem času jsme ale dokázali, že jedna má více různých řešení a druhá naopak žádné, přičemž jsme potřebovali právě jedno. Do tohoto patového stavu jsme se dostali asi za hodinu. Odhadli jsme, že nemáme dost času na hledání jiného řešení, pokud chceme dojít do cíle, takže jsme jako nejmenší zlo volali záchranu. Odhad byl nejspíše správný.

Héra