13 — Vojáci (domeček) — kostel v Adamově

KN6 šifra 13

Záměr

těžká, poslední síto týmů ve hře

Stručné řešení

Jednotlivé barvy a směry jsou přiřazeny částem kresby „domeček jedním tahem“. Přeskládáme-li každou postavičku tak, že přesuneme stejné barvy na stejná místa kreslená stejným směrem, dostaneme v matici udané kresbou domečku graficky písmena.

Komentované řešení

  • Všimneme si, že šifra má číslo 13 a přitom šifra 12 neexistuje ani podle karty týmu.
  • 13 je divně nakreslená, přičemž část trojky a jedničky se překrývá.
  • V bublinách nehledáme žádný zapeklitý princip, pouze rady: Bubliny se k řešení nepoužijí, jakožto i hlavy a meče.
  • V textech je plno zmínek o domově, domech a podobně, včetně silné nápovědy „A já domek. Jako malovanej.“.
  • Překryjeme-li jedničku a trojku z čísla šifry, dostaneme neúplný, ale přesto poznatelný domeček kreslený jedním tahem.
  • Zbylé nedefinované čáry se dají doplnit jednoznačně z obrázků postaviček.
  • Přeskládáme-li každou postavičku tak, že umístíme vždy stejné barvy a směry na stejné místo podle 13 a domečku, dostaneme trochu pokroucená písmena.
  • Z indicií OVCE, MORE, RADIO dáváme dohromady heslo VLNA.

Nápovědy

První nápověda napoví, že domeček jedním tahem je klíčová vlastnost.
KN6 nápověda 13 — první bodová

Druhá ukáže, jak se vyrábí písmena.
KN6 nápověda 13 — druhá bodová

Zjednodušené zadání

Vytvořili jsme i zjednodušené zadání s různými barvami pro každou složku domečku, abychom mohli kontrolovat obtížnost závěru hry.
KN6 šifra 13 — zjednodušené zadání

Komentáře

Zajímavá vlastnost

Pěkná šifra na závěr. Trvala nám sice zbytečně dlouho, ale to bylo nejspíš pozdní hodinou. Mimochodem, každý z panáčků (kromě předposledního) obsahuje právě dvě čáry, které nejsou v nakreslené třináctce. To nás taky na nějakou dobu zabavilo.
(Tykadlo Bingo)

Pěkná týmová

a ani nám netrvala nějak extra dlouho, někteří ani nedopili pivo :) Rozbalili jsme tady nápovědu o základně (4b), která na rozdíl od té ke krtincům za 5b byla velmi, velmi cenná, moc nám pomohla, to byly dobře investované body. Eva

A nám se nelíbila

..a proto jsme na ní zakysli a na poslední chvíli rozbalili nápovědy :-(. Jako né že by to byla špatná šifra, ale proti vysokému standardu všech ostatních... Vysvětlím:
To, že se z panáčků můžou skládat písmenka, nás napadlo jako první možnost, ale možnost "škaredá" a "obyčejná". Další už byla pochopitelně naše blbost - odfláknutá kontrola tohoto principu vedla na hrozně ošklivá a nejednoznačná písmena, a tak jsme hledali originálnější princip, který by opravdu využil ty barvičky a byl důstojný letošní KN. A našli jsme, a neřeknu :-))). Ještě se může hodit, pěkně jsme ho za ty skoro 4 hodiny rozpracovali. Takže když jsme s pocitem potupy rozbalili nápovědy, tak nás to dost naštvalo. Z odstupem uznávám, že jako šifra na závěr a společná i pro pohodáře to bylo akorát, a stačilo jen nevymýšlet a dělat co nám autor říká. Ale stejně - Nemám rád ošklivá písmenka!

Jako daň za tu vytrvalost jsme pak neměli čas ani kloudně udělat cílový úkol, což byla škoda. Ne kvůli bodům, ale kvůli tomu, že byl zase moc pěkný jako celá KN6.
Tohle píšu tak nějak místo reportáže, páč nějak nejsou lidi, musí se pracovat na Svíčkách 2010 a za chvíli bude TMOU. Takže krtkům a prasátkům díky a za rok znova!
(kotelník)